2020 Couch Potato Results

Division: OPEN WOMEN
Position Bib Name Total MPH Age Gender City State Team Name
1 306 Ali LeCraw 2:41:35.3 8.91 35 F Smyrna GA Peachtree Bikes
2 328 Tanya Nagy 3:01:53.0 7.92 47 F Greer SC Bearden Josey womens cycling team
3 291 Taylor Irwin 3:10:07.1 7.57 29 F Asheville NC  
4 290 Sara Hunter 3:11:30.7 7.52 36 F Asheville NC Sacred Cycle
                   
Division: OPEN MEN
Position Bib Name Total MPH Age Gender City State Team Name
1 274 Chris Hauenstein 2:56:57.9 8.14 28 M Etowah NC  
2 302 James Kokalis 3:01:28.1 7.94 32 M Charlotte NC  
3 262 Dylan Glasgow 3:08:06.3 7.66 26 M Asheville NC  
4 3 David Aceto 3:09:43.9 7.59 26 M Brevard NC  
5 186 Edward Disy 3:15:32.4 7.36 19 M Alexandria VA  
6 71 Justin Bragg 3:16:56.5 7.31 29 M Pisgah Forest NC  
7 339 Mason Pritchard 3:23:50.1 7.06 29 M cumming GA  
8 152 Kyle Cook 3:29:28.2 6.87 33 M Powhatan VA  
9 98 Ryan Bullock 3:56:17.4 6.09 41 M Candler NC  
10 24 Joshua Alexander 4:53:39.8 4.90 48 M Candler NC  
11 436 Odell Williamson 5:17:25.3 4.54 36 M Sunset Beach NC  
12 348 Doug Schmiedel 5:28:17.5 4.39 37 M Charlotte NC Thunder Donkeys
13 251 Tyler Evans 6:21:28.8 3.77 27 M Rocky Mount NC MTN DUDES
                   
Division: VET WOMEN
Position Bib Name Total MPH Age Gender City State Team Name
1 317 Ginny McFall 3:06:32.8 7.72 30 F Jacksonville FL Open Road Bicycles of Avondale
2 308 Becky Maguire 4:48:15.2 5.00 38 F Richmond Hill GA Maguire Industries
3 138 Jordan Cline 5:02:28.1 4.76 34 F Rocky point NC  
4 333 Caitlin Payne 5:37:00.9 4.27 32 F Fuquay-Varina NC Misfit Mountain
5 345 Jaclyn Roudabush 5:37:21.0 4.27 34 F Roseland VA
                   
Division: VET MEN
Position Bib Name Total MPH Age Gender City State Team Name
1 145 Matt Colley 2:44:05.2 8.78 31 M Mills River NC Lazy Dog Racing
2 295 Scott John 3:11:22.2 7.52 36 M Asheville NC  
3 315 Matt Mayronne 3:14:36.4 7.40 38 M hendersonville NC Fox factory
4 310 Teren Marlow 3:14:39.4 7.40 38 M Brevard NC Firstvictory
5 407 Adam Smoyer 3:14:41.4 7.40 37 M Arden NC  
6 411 Tim Stacey 3:18:31.9 7.25 38 M Charlotte NC Team One pedal
7 253 Andrew Felts 3:39:47.2 6.55 33 M Winston-Salem NC Fiddlin’ Fish Brewing Company
8 275 Dylan Hayden 3:48:56.9 6.29 35 M Flowery Branch GA Gnarly ol’ timer cycle club
9 410 Richard Spangler 3:58:28.8 6.04 34 M Winston Salem NC Fiddlin’ Fish
10 42 David Ashe 4:00:27.3 5.99 32 M Winston-Salem NC Fiddlin’ Fish Brewing Company
11 341 Ronald Range 4:00:34.9 5.99 31 M Gray TN Fiddlin’ Fish Brewing Company
12 270 Clint Hardin 4:03:23.7 5.92 39 M Spartanburg SC  
13 284 Matthew Holzenkamp 4:05:29.7 5.87 37 M Hendersonville NC  
14 255 John Finotti 5:08:07.9 4.67 34 M Orlando FL  
15 293 Johnathan Jackson 5:12:34.0 4.61 37 M Raleigh NC  
16 261 Ben Gibson 5:15:44.2 4.56 33 M Wake Forest NC  
17 334 Bryce Payne 5:37:08.9 4.27 37 M Fuquay-Varina NC Misfit Mountain
18 294 Jai Jensen 6:06:41.0 3.93 33 M Saint Augustine FL  
                   
Division: GRAND MASTER MEN
Position Bib Name Total MPH Age Gender City State Team Name
1 323 Scott Miles 3:33:22.5 6.75 62 M Roswell GA All3sports
2 67 David Bishop 4:51:12.0 4.95 67 M Chattanooga TN Gnarly ol’ timer cycle club
                   
Division: MASTER WOMEN
Position Bib Name Total MPH Age Gender City State Team Name
1 175 Holly Davis 3:35:06.2 6.69 40 F Neptune Beach FL Underground Offroad
2 326 Cathi Mowery 3:42:40.3 6.47 54 F Flat Rock NC Dirt Divas
3 406 Suzy Smoyer 4:04:29.1 5.89 43 F Arden NC  
4 296 Susan Jones-Morgan 4:10:19.5 5.75 49 F Simpsonville SC Spinx
5 266 Sunday Grant 4:24:57.5 5.43 42 F Black Mountain NC  
6 181 Debbie Degroot 5:03:11.0 4.75 47 F Indian trail NC  
7 423 Audra Troy 6:10:12.1 3.89 49 F Raleigh NC  
                   
Division: MASTER MEN
Position Bib Name Total MPH Age Gender City State Team Name
1 171 SEAN CRICHTON 2:34:45.0 9.31 42 M JACKSONVILLE BEACH FL Underground Offroad Racing p/b The Bike Bus
2 325 Bryan Moore 2:50:52.5 8.43 43 M Liberty SC  
3 104 Jamie Cannon 2:57:59.7 8.09 45 M Neptune Beach FL  
4 118 Todd Cejka 2:59:29.4 8.02 49 M Ponte Vedra FL Underground Offroad
5 112 cody carpenter 2:59:31.4 8.02 45 M charlotte NC  
6 258 Jason Galecki 2:59:31.4 8.02 48 M Jacksonville FL BEER:30
7 342 Zane Ray 2:59:36.4 8.02 48 M Catawba NC Live it Xtreme
8 117 Justin Carpenter 2:59:38.4 8.02 40 M Richmond VA  
9 280 Elmer Hoeppner 3:05:07.2 7.78 47 M Huntersville NC Live It Extreme
10 412 Micah Steadman 3:20:03.5 7.20 44 M Davidson NC  
11 287 Keith Huff 3:20:53.1 7.17 46 M Greenfield IN Christian Cycling
12 278 Eric Henry 3:23:03.9 7.09 41 M Weaverville NC  
13 273 Todd Hatfield 3:23:58.2 7.06 45 M Jacksonville FL BicyclesEtc/Ironheart/AltRed
14 404 Kevin Smith 3:27:29.0 6.94 45 M Signal Mountain TN Hill City Racing
15 429 Kris Versteegen 3:46:15.2 6.36 45 M Bristol VA  
16 134 Joel Chisholm 3:50:22.9 6.25 47 M Asheville NC  
17 332 Andy Olson 3:53:55.9 6.16 44 M Pittsboro NC  
18 327 Thys Muller 3:59:47.2 6.01 40 M Charlotte NC  
19 440 Brad Woodson 4:00:32.3 5.99 44 m Pisgah Forest NC  
20 330 Alex Neubauer 4:06:16.3 5.85 47 M Belvidere TN  
21 418 Ralph Teten 4:06:43.7 5.84 48 M Neptune Beach FL Underground Offroad
22 208 CARLISLE Evans 4:08:27.8 5.80 46 M charlotte NC Team One Pedal
23 320 Sam McLamb 4:08:52.4 5.79 43 M Asheville NC  
24 335 Drew Perkins 4:10:39.5 5.75 43 M Louisville KY Eliel Factory Team
25 260 Travis Gibbon 4:10:42.3 5.74 47 M Neptune Beach FL Underground Offroad
26 307 Eric Longino 4:13:17.3 5.69 44 M Greer SC  
27 156 Jon Corbin 4:15:28.5 5.64 47 M Weaverville NC  
28 252 Raoul Farer 4:16:29.9 5.61 49 M Chapel Hill NC  
29 434 Eric Wilder 4:23:42.3 5.46 49 M Asheville NC Seg Nation
30 442 Clayton Young 5:17:38.4 4.53 47 M Huntersville NC  
31 443 Bob Zarzecki 6:10:15.3 3.89 49 M Wake Forest NC  
                   
Division: SENIOR WOMEN
Position Bib Name Total MPH Age Gender City State Team Name
1 444 Tina Zarzecki 6:10:13.5 3.89 54 F Wake Forest NC  
                   
Division: SENIOR MEN
Position Bib Name Total MPH Age Gender City State Team Name
1 347 Michael Schafer 2:38:56.0 9.06 53 M Brevard NC  
2 432 Brad Whaley 2:44:39.8 8.75 50 M Mooresville NC  
3 303 Frank LaMon 2:44:42.8 8.74 53 M Saint Johns FL BEER:30
4 311 Bruce Martin 3:09:35.4 7.60 51 M Knoxville TN Cedar Bluff Cycles
5 329 CHARLES NEIL 3:26:14.6 6.98 51 M Charlotte NC  
6 409 Greg Snell 3:35:07.9 6.69 50 M Greenville SC  
7 337 Mark Pierce 3:38:54.1 6.58 53 M Montgomery AL  
8 39 Simon Andres 3:40:05.7 6.54 50 M AVL NC Cigarr Cigarr
9 305 Matthew Leach 3:41:46.2 6.49 51 M Rosman NC Pisgah Area SORBA
10 313 Joe Mason 3:42:31.3 6.47 56 M POMPANO BCH FL  
11 93 Bob Bucki 3:49:18.7 6.28 56 M Cary NC  
12 276 Doug Heilig 3:49:48.1 6.27 51 M Chapel Hill NC  
13 426 bob van kempen 3:58:20.0 6.04 52 M Chapel Hill NC  
14 346 John Sanders 3:58:23.8 6.04 58 M Saint Johns FL BEER:30
15 297 Rick Jordan 3:58:41.7 6.03 56 M Zirconia NC na
16 179 David Degroot 4:05:48.0 5.86 51 M Indian trail NC  
17 87 Robert Broach 4:08:39.5 5.79 53 M Montgomery AL  
18 272 bill hascher 4:09:53.0 5.76 51 M asheville NC  
19 269 Kent Hammam 4:10:41.7 5.74 50 M Charlotte MI Beer30
20 265 Howie Granat 4:11:25.7 5.73 54 M Brevard NC Brevard Youth Cycling Association
21 16 Phillip Albright 4:13:06.8 5.69 50 M Blythewood SC
22 268 Cecil Greck 4:13:39.9 5.68 57 M Asheville NC Team MAMA
23 7 John Agnew 4:18:19.0 5.57 56 M Raleigh NC  
24 312 COLLIN MASON 4:25:19.3 5.43 57 M Delray Beach FL  
25 282 Bill Hoffman 4:50:28.4 4.96 55 M Etowah NC  
26 183 Tom Disy 4:52:10.7 4.93 54 M Arnold MD  
27 425 David Underwood 5:38:27.1 4.25 58 M Raleigh NC  
                   
Division: UNDER 18: FEMALE
Position Bib Name Total MPH Age Gender City State Team Name
1 267 BellaRose Grant 4:37:20.9 5.19 13 F Black Mountain NC  
                   
Division: UNDER 18: MALE
Position Bib Name Total MPH Age Gender City State Team Name
1 281 Logan Hoeppner 3:05:07.2 7.78 15 M Huntersville NC Live It Extreme
2 433 Connor Whaley 3:14:38.4 7.40 15 M Mooresville NC  
3 439 Cole Woodson 4:00:23.2 5.99 14 M Pisgah Forest NC  
4 438 Lucas Williford 4:07:36.4 5.82 14 M High Point NC ACT
5 321 Sam IV McLamb 4:23:57.9 5.46 13 M Asheville NC  
6 26 Case Alexander 4:38:50.1 5.16 15 M Candler NC  
7 194 Benjamin Edgerton 4:48:34.9 4.99 13 M Rocky Mount NC MTN DUDES
8 283 Alex Hoffman 5:20:27.2 4.49 14 M Etowah NC  
                   
Division: SINGLE SPEED
Position Bib Name Total MPH Age Gender City State Team Name
1 298 Ross Kapron 3:40:57.6 6.52 37 M Taylors SC Velo Valets
2 441 Kevin YORK 3:45:12.1 6.39 54 M Huntersville NC The Cycle Path/Start2Finish p/b Classic Cycling Team
3 231 Nate Evans 3:49:19.4 6.28 38 M Greenville SC Velo Valets
                   
Division: RHINO
Position Bib Name Total MPH Age Gender City State Team Name
1 399 Taylor Simpson 3:23:27.4 7.08 27 M Brevard NC  
2 300 Sean Kim 3:29:37.2 6.87 40 M Charlotte NC  
3 288 Matt Humble 3:55:48.1 6.11 36 M Durham NC  
4 437 Jay Williford 4:09:05.6 5.78 42 M High Point NC ACT
5 420 David Thompson 4:26:53.9 5.40 54 M Huntersville NC Rusty Bucket
6 338 Matt Pittroff 4:31:46.9 5.30 40 M WILMINGTON NC  
7 421 Shane Toomes 4:34:32.9 5.25 47 M Greensboro NC Piedmont triad mountain bikers
8 197 Charlie Edwards 4:54:33.5 4.89 50 M Montgomery AL  
9 408 David Smyth 5:08:28.1 4.67 48 M Pinehurst NC  
10 350 David Seaman 5:18:04.9 4.53 49 M Troutman NC  
11 322 Ralph Mead 5:49:45.9 4.12 45 M Wilmington NC  
12 427 Robert VanDerpoel 5:49:56.3 4.12 49 M Hartsville SC Hartsville Polar Bears Cycling Club
13 422 Shawn Troy 6:10:16.6 3.89 48 M Raleigh NC  
                   
Posted: November 14, 2020
Filed under: Couch Potato,Race Results

No Comments

No comments yet.

RSS feed for comments on this post.

Sorry, the comment form is closed at this time.